معرفی موزه

ضرورت وجودی موزه شمال رامسر
هر شهر باید دارای موزه ای باشد تا مردم منطقه برای آشنایی با زندگی اجداد و نیاکان خود و همچنین گردشگران برای آشنایی با تاریخ، فرهنگ و تمدن گذشته آن شهر، به موزه مراجعه نمایند. جای چنین موزه هایی در بسیاری از شهرهای ایران خالی است و موزه شمال رامسر، سعی کرده جای خالی موزه شهرستان رامسر را تا حدی پر نماید، چرا که موزه ها بیننده را به توجه، دقت، تمرکز و تفکر فراخوانده و در عین سکوت و خاموشی بر دانش فرد می افزایند و اطلاعات جدیدی به هر بیننده ارائه می دهند. بدون اغراق، رامسر شهری است زیبا و با شهرت جهانی، و طبق گفته برخی هموطنان، رامسر متعلق به همه ایرانیان است نه فقط خاص رامسری ها، هر ساله بیش از صدها هزار نفر از هموطنان ایرانی و هزاران نفر از گردشگران خارجی از این شهر زیبا دیدن می نمایند، و تمایل دارند که در این شهر بیشتر توقف نموده و از آن بیشتر بدانند، لذا جای خالی یک موزه، به ویژه موزه مردم شناسی، به شدت احساس می شود.


سابقه موزه شمال
موزه شمال رامسر با مجوز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، در اسفند 89 با حضور مسئولین محترم استانی و شهرستانی افتتاح گردید. امکانات و تجهیزات موجود در آن غیر دولتی بوده و متعلق به یک فرهنگی بازنشسته است و اموال فرهنگی آن در طی یک دوره زمانی 30 ساله از ( 1360 تا 1390) به تدریج گردآوری و خریداری شده و انگیزه اصلی از این کار عشق و علاقه وافر به فرهنگ نیاکان و تلاش برای حفظ آثار جهت ارائه به نسل حاضر و     نسل های آینده و همچنین معرفی تاریخ، فرهنگ و تمدن رامسر به سایر ایرانیان عزیز است. موزه مردم شناسی، محلی برای آشنایی با زندگی اقوام دیگر، مکانی برای اندیشه و تفکر و فرصتی برای آموزش و یادگیری است. در این موزه غرفه هایی برای ابزار و ادوات و وسایل مردم شناسی که مورد استفاده مردم منطقه بوده ، اختصاص یافته است. به جهت شباهتهای فرهنگی که بین سه استان شمالی کشور ( مازندران – گیلان – گلستان ) وجود دارد، وسایل و ابزار مربوط به زندگی مردم بسیار مشابه بوده و می توان گفت اگرچه موزه مردم شناسی رامسر در نگاه اول یک موزه محلی به نظر می آید اما آنچه که در آن به نمایش در آمده در حد یک موزه منطقه ای می باشد.


فواید و کارکردهای موزه شمال رامسر
 تأسیس موزه در این شهر کارکردهای زیر را بدنبال دارد:
1-    کمک به توسعه گردشگری از طریق پوشش دادن قسمتی از اوقات گردشگران داخلی و خارجی.
2-    معرفی انواع ابزار و وسایل سنتی و قدیمی مردم شمال کشور به بازدیدکنندگان.
3-    آشنا نمودن کودکان ، نوجوانان و جوانان با شیوه های زندگی اجداد و نیاکان خود.
4-    ترغیب و تشویق بازدیدکنندگان به حفظ و نگهداری ابزار و وسایلی که از نیاکان خود به ارث برده اند.
5-    ایجاد یک مکان علمی و آموزشی برای دانش آموزان، دانشجویان، محققین برخی رشته های دانشگاهی از جمله مردم شناسی – باستان شناسی – تاریخ – هنر و .....
6-    کارآفرینی و اشتغال زایی برای جوانان بیکار ( در فصول بهار و تابستان برای 6 نفر و در فصول پاییز و زمستان برای حداقل 4 نفر اشتغال زایی شده است ).
7-    حفظ و حراست از اشیاء و وسایل قدیمی و جلوگیری از نابودی آن ها و یا جلوگیری از خروج آن ها به خارج از کشور.
8-    خریداری و جمع آوری آن دسته از وسایلی که هنوز نمونه های قدیمی آن در اختیار افراد       می باشد.
9-    ایجاد فضای استاندارد و مستقل برای موزه جهت حفظ و حراست از اموال فرهنگی.
10-    مشارکت بخش خصوصی در حفظ میراث فرهنگی ( اجرای اصل 44 قانون اساسی ... )

معرفی و نمایش آثار
بیشتر اموال فرهنگی این موزه از شهرستان رامسر گردآوری و خریداری شده و تعدادی نیز مربوط به استان های مازندران و گیلان است.
در حال حاضر این موزه دارای 22 غرفه است که در مجموع بیش از 500قطعه انواع ابزار، ادوات، اشیاء و اموال فرهنگی مربوط به استان های شمالی کشور در آن ها تعبیه و جاسازی شده است. اسامی برخی از غرفه ها عبارتند از: اشیاء باستانی، اشیاء تاریخی، زیورآلات، کتب درسی قدیمی، قرآن های خطی، اسناد و مدارک تاریخی، ابزارآلات بافندگی، غرفه بهداشت و درمان، اشیاء چوبی، غرفه قیچی، غرفه قفل و کلید، غرفه سفال ها، غرفه وسایل مسی، غرفه وسایل دامداری، غرفه کتاب های مرتبط به رامسر. راهنمایان محلی و آموزش دیده موزه از ابتدای ورود بازدیدکننده در مورد تک تک غرفه ها و اشیاء، اطلاعات لازم و مفیدی را در اختیارش قرار می دهند. بازدیدکنندگان محترم می توانند. از خود و همراهان عکس و فیلم یادگاری تهیه نمایند. به نظر می رسد در حال حاضر در بین شهرهای غرب مازندران و شرق گیلان، موزه شمال رامسر تنها مکانی است که    می تواند قسمتی از فرهنگ و تمدن گذشته مردم این منطقه را بازگو نماید.


آمار بازدیدکنندگان موزه
در بین شهرهای استان مازندران، رامسر یکی از معدود شهرهایی است که مورد علاقه بسیاری از هموطنان عزیز است و اکثر گردشگران استان مازندران از رامسر نیز دیدن می نمایند. در حال حاضر، بیشترین مخاطبین موزه را گروه های خانوادگی تشکیل می دهند. این خانواده ها از همه اقشار و طبقات اجتماعی که توانایی سفر به رامسر را داشته باشند، تشکیل شده است. در مرحله بعد تورهای گردشگری هستند که دفاتر ایرانگردی و با هدایت لیدرهای تور از موزه مردم شناسی رامسر بازدید می نمایند. همچنین اردوهای دانشجویی و دانش آموزی در فصول بهار و تابستان بیشترین بازدیدکنندگان موزه را تشکیل می دهند و از آنجایی که رامسر دارای اردوگاه های متعدد کشوری است، لذا کمتر روزی است که عدادی از دانشجویان یا دانش آموزان از طرف اردوگاهها برای بازدید به موزه اعزام نگردند. از طرف دیگر، همه ساله دهها کنفرانس و همایش استانی و کشوری در رامسر برگزار می شود که شرکت کنندگان در این جلسات، همگی از بازدیدکنندگان موزه هستند، گردشگران خارجی نیز چه به صورت تورهای گردشگری و چه بصورت انفرادی از مخاطبین موزه هستند. در چند ساله اخیر موزه مردم شناسی رامسر طی قراردادی در یکی از ساختمان های مجموعه موزه کاخ رامسر استقرار یافته هر ساله صدها هزار نفر گردشگر از این مجموعه بازدید داشته اند.

Last modified on جمعه, 08 آبان 1394 12:41

مجموعه ها

آشنایی با رامسر

 • نقشه

  در این بخش شما می توانید علاوه بر مشاهده و پیمایش نقشه آنلاین شهر رامسر، نقشه های متنوع دیگری را که شامل اطلاعات توریستی و فرهنگی شهر رامسر و نواحی وابسته می باشند را دریافت نمایید.

  Read More
 • درباره رامسر

  رامسَر از شهرهای استان مازندران در شمال ایران است. این شهر که پیش از این سخت سر نام داشت، آخرین شهر غرب مازندران است که مردمان بومی آن به زبان هندواروپایی و همریشه فارسیگیلکی صحبت می‌کنند. . رامسر از سمت شرق

  Read More
 • تصاویر

 • فیلم ها

 • کنوانسیون رامسر

  کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی، به ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی معروف به کنوانسیون رامسر پیمانی بین‌المللیبرای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانان و گیاهان وابسته به آن‌ها (به ویژه پرندگان آبزی) ست که در سال ۱۹۷۱ در شهر رامسر به

  Read More
 • 1